2011.10.21.
Az uzsora napjainkban már jól szervezett iparágként működik, az ebben érdekelt emberek fantasztikusan jól megélnek mások nyomorán. A jelenség a létminimum alá szorít sok ezer embert, akiknek eddig is problémát okozott a segélyből, vagy alacsony fizetésből való megélés. Az ebből fakadó kilátástalan helyzetbe kerülés megelőzéséhez kívánunk segítséget nyújtani cikk-sorozatunkkal.
Az Országgyűlés elfogadta a T/4128 számú törvényjavaslatot az uzsorával összefüggő egyes törvények módosításáról. A törvény elfogadásával módosításra került a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény.
Eddig az üzletszerűség a törvényi tényállás eleme volt, azaz az uzsora-bűncselekményt csak az üzletszerű elkövetéssel lehetett megvalósítani. A módosítás következtében már egy eset is elég lesz az uzsora-bűncselekmény törvényi tényállása megvalósításához.
Az üzletszerűség, mint súlyosító körülmény került szabályozásra.
A Btk. új szövege a következő:
Aki más rászorult helyzetét kihasználva olyan különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást köt, amelynek teljesítése a megállapodás kötelezettjét, illetve annak hozzátartozóját vagy az általa – jogszabályon, hatósági határozaton vagy szerződésen alapuló tartási kötelezettség alapján – eltartott személyt súlyos vagy további nélkülözésnek teszi ki, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az uzsora-bűncselekményt
a) bűnszövetségben,
b) üzletszerűen
követik el.
A törvényjavaslathoz fűzött indokolás szerint az uzsora-bűncselekmény olyan súlyos veszélyt jelent a társadalomra, hogy már az egyszeri elkövetés is súlyos büntetőjogi szankciót kell maga után vonjon.